تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - شیوه رفتار با فرد وسواسی

وب سایت شخصی حسین مردان پور

در ارتباط با فرد وسواسی نكات زیر را رعایت كنید:
1. وسواس جبری یا بی اختیاری: هر وسواسی ناهنجار نیست. وسواس تا حدودی در همه هست. زمانی به تشخیص وسواس مرضی مبادرت می كنیم كه وسواس یا رفتارهای وسواسی جنبه نامعقول، افراطی، اجباری و نامتناسب داشته باشد. انصراف از آنها مشكل باشد ودرماندگی مشخصی را در فرد برانگیزد, وقت قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دهد و بازده و كنش وری روزمره فرد را زیر تأثیر خود قرار دهد. در وسواس مرضی و نابهنجار افكار و رفتارهای وسواسی «به رغم اراده انسان» به هشیاری وی هجوم می آورد و سازمان روانی وی را تحت سیطرة خود قرار می دهد و اضطراب گسترده ای را در فرد بر می انگیزد. با توجه به این مطالب اگر اطرافیان فرد وسواسی با این مباحث آشنا باشند دیگر به ملامت او اقدام نمی كنند چون می دانند كه این افكار یا اعمال وسواسی بدون اختیار فرد به او هجوم می آورند و خود فرد از این موضوع بسیار رنج می كشد.

2. وسواس در نوجوان و جوان: اطرافیان لازم است این مطلب را بدانند كه نوجوانان وسواسی به پنهان كردن رفتار وسواسی و یا اعمال بی اختیاری و وسواسی خود می پردازند و موارد نادری جهت درمان به مراكز درمانی مراجعه می كنند كه این خود باعث تأخیر فرایند درمان می شود. پس اطرافیان می توانند حساب شده و با اطمینان بخشی به فرد او را جهت درمان تشویق كنند.
3. حساسیت در برخوردها: برای درمان كمك اطرافیان ضروری است. نباید آنها با تشویق رفتارهای وسواسی یا اذیت او (مثل جابجا كردن وسایل فرد وسواسی كه به وسایل خود حساس است) بیماریش را تشدید كنند.
4. مسخره نكنیم: تحقیر و یا مسخره كردن آنها در نزد دیگران باعث می شود كه آنها به خود نامطمئن تر شوند و بیماری را تشدید كنند. نیز در جمع تذكر ندهیم. برای توصیه زمانی را انتخاب كنید كه او با شما راحت است.
5. جهت دهی درمانی: بسیاری از بیماران وسواسی چون از نوع اختلال خود مطلع نیستند و راه درمان این مشكل را نمی شناسند از روی اشتباه برای معالجه به مراكز عمومی رجوع می كنند اطرافیان لازم است او را كمك و تشویق كنند تا جهت درمان نزد روان پزشك و روان شناس بالینی (هر دو با هم) بروند. دو سه سال اول خیلی راحت تر درمان صورت می گیرد.
6. برچسب (lable) نزنیم:در گفتگو ها به فرد وسواسی برچسب وسواسی نزنیم این عمل می تواند علاوه بر ناراحتی فرد از قضاوت دیگران باعث تشدید بیماری و تلقین او گردد و فرد این مشكل را برای خودش بپذیرد و با خود بگوید كه درمان من بسیار سخت است اما اگر افراد در جهت مثبت او را تلقین كنند. مثلاً بگویند امروز نسبت به دیروز كمتر این عمل را انجام دادی و تشویق كنند در او (افكار و اعمال او) اثر مثبت می گذارد.
7. كمك به تمرین های خودیاری: یكی از موثرترین مؤلفه ها در درمان، خواست خود فرد جهت درمان است پس لازم است این خواست را تقویت كرد و به او كمك كرد تا تمرین های خودیاریش را (كه از طرف روان شناس مطرح شده است) انجام دهد. مثلاً مراقب باشیم كه او داروهایش (در صورت نیاز به دارو) را مصرف كند. همچنین در دیگر تمرین ها به او كمك كرد. مثلاً به او كمك كنید و تشویقش نمائید تا هر روز یك مرتبه از كارهای تكراری روز قبل را كم كند تا كم كم این كار را كنار بگذارد. ریشه وسواس اضطراب است هر شناخت، و رفتار مشروع آرام بخش كه اضطراب را پایین بیاورد برای كاهش وسواس او مفید است.
8. كار درمانی: امروز نقش موثر كار در درمان پذیرفته شده است. كار، توجه بیمار را از گرفتاری و بیماری اش منصرف می كند. پرداختن به كار مورد علاقه موجب توجه فرد به توانایی ها و بخش مثبت وجودش می گردد و در عین حال، احساس عزت نفس، كفایت كارآمدی، هدفداری و توجه به آینده، دل كندن از افكار معطوف به گذشته و ترك خیال پردازی های طولانی و مضر در او نقش می بندد. اگر بیماری مخصوصاً كسی كه وسواس فكری دارد به كار بخصوص كار دسته جمعی مشغول شود از این افكار كمتر به ذهنش می آید. پس باید او را تشویق به كار دسته جمعی كرد و از انزوا و گوشه گیر شدن او جلوگیری كرد و پیوسته جنبه های مثبت شخصیت او را برجسته نمود تا آن عیب كم كم برطرف گردد.
9. حذف الگوها :بیماری وسواس می تواند علت زیست شناختی، هورمونی، عصب شناختی و یادگیری و وراثتی داشته باشددر برخی , مصرف دارو در كنار انجام تمرین های خودیاری و روان درمانی نقش موثری دارد. اما در برخی از وسواس ها فرد از بزرگترها این امر را یاد می گیرد. اگر به عواقب این مشكل اشاره شود می توان بزرگترها را از دید كوچكترها دور كرد و توجه دیگران را به جنبه های غیر بیمار گونه فرد منصرف كرد تا این اختلال به آنها منتقل نشود.
10. ما هم ممكن است بیمار شویم:بیماری های روانی مثل بیماری های جسمانی است. یعنی همانگونه كه احتمال سرماخوردگی برای همه وجود دارد و راه های درمانی خاصی نیز بر آن هست احتمال مبتلا شدن به بیماری روانی برای همه مطرح است و هیچ كس نمی تواند تضمین كند كه او هرگز به فلان بیماری روانی مبتلا نمی شود. پس باید در برخوردها به گونه ای برخورد كرد كه انتظار داریم با ما (در صورت ابتلاء) برخورد شود.
11. توجه به مساله كثیرالشك: در مسائل دینی و احكام در بحث نماز دربارة افراد كثیرالشك بحث شده است و توضیح داده شده كه این افراد نباید به شك خود اعتنا كنند و از تكرار اعمال دینی خود پرهیز كنند برخی افراد می گویند مثلاً مطمئن نشدم یا به دلم ننشست باید دوباره بخوانم این افراد باید بدانند كه اعمال پذیرفته شده و مقبول آن چیزی است كه خداوند فرموده نه آن چیزی كه فرد دوست دارد. برای اطلاع بیشتر از شرائط كثیرالشك و موارد آن به كتاب توضیح المسائل مرجع تقلید خود رجوع فرمائید و فرد وسواسی را با آداب شرعی اش آگاه سازید و نیز او می تواند با سؤال از دفتر مرجع تقلید خود نسبت به انجام اعمال خود آگاه شود. پیشنهاد می كنیم سخنرانی های آیت الله مظاهری و استاد فرحزاد را از بخش «صدای مشاور» سایت گفتگوی دینی گوش كنید.
12. كلاس های سایكواجوكیش (Psycho-Educution) و خانواده درمانی:در بیمار های شدید وسواسی لازم است اعضاء خانواده با هم نزد روان شناس بالینی و خانواده درمانگر رجوع كنند تا با دوره های ویژه , مطالبی یاد بگیرند كه به تسریع در درمان فرد وسواسی كمك كنند و رفتارهای صحیح و برخوردی مناسب را آموزش ببینند[1 ]

پی نوشت :
1. نرم افزار پاسخ 2، مركز مطالعات و پاسخگویی به شبهات(حوزه علیمه قم).

طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: وسواس، كار درمانی، برچسب، الگوها، نوجوان و جوان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور