تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - حضرت معصومه علیهاالسلام

وب سایت شخصی حسین مردان پور

حضرت معصومه علیهاالسلام در یك نگاه
نام: فاطمه
کنیه:
القاب: معصومه، محدثه، رشیده
پدر و مادر: امام کاظم علیه السلام و نجمه خاتون
وقت و محل تولد: مدینه، اول ذیقعده سال173 هجری
وقت و محل وفات: قم، 10 ربیع الثانی سال 201 هجری، مدفون در قبرستان بابلان
چکیده فضائل: دختر، خواهر و عمه امام معصوم، علم و دانش، پاداش زیارتش بهشت، هجرت برای دیدار امام رضا علیه السلام.

مقام علمی حضرت معصومه علیهاالسلام
حضرت معصومه علیهاالسلام از جمله بانوان گرانقدر و والا مقام جهان تشیع است و مقام علمی بلندی دارد. نقل شده که روزی جمعی از شیعیان، به قصد دیدار حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و پرسیدن پرسش هایی از ایشان، به مدینه منوره مشرف شدند. چون امام کاظم علیه السلام در مسافرت بود، پرسش های خود را به حضرت معصومه علیهاالسلام که در آن هنگام کودکی خردسال بیش نبود، تحویل دادند. فردای آن روز برای بار دیگر به منزل امام رفتند، ولی هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار، پرسش های خود را باز خواستند تا در مسافرت بعدی به خدمت امام برسند، غافل از این که حضرت معصومه علیهاالسلام جواب پرسش ها را نگاشته است. وقتی پاسخ ها را ملاحظه کردند، بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاری فراوان، شهر مدینه را ترک گفتند. از قضای روزگار در بین راه با امام موسی بن جعفر علیه السلام مواجه شده، ماجرای خویش را باز گفتند. وقتی امام پاسخ پرسش ها را مطالعه کردند، سه بار فرمود: پدرش فدایش.
(حضرت معصومه فاطمه دوم، محمدی اشتهاری ص166)

زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام
درباره فضیلت زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام روایات فراوانی از پیشوایان معصوم رسیده است. از جمله، هنگامی که یکی از محدثان برجسته قم، به نام «سعد بن سعد» به محضر مقدس امام رضا علیه السلام شرفیاب می شود، امام هشتم خطاب به وی می فرماید: «ای سعد! از ما نزد شما قبری است». سعد می گوید: فدایت شوم! آیا قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر علیه السلام را می فرمایید؟ می فرماید: «آری، هر کس او را زیارت کند، در حالی که به حق او آگاه باشد، بهشت از آن اوست». پیشوای جهان تشیع امام جعفر صادق علیه السلام نیز در این باره می فرماید: «هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب گردد»
رابطه حضرت معصومه با امام رضا علیه السلام

نجمه خاتون همسرگرامى امام كاظم علیه السلام تنها دو فرزند در دامان ‏خود پرورش داد و آنها عبارتند از:
1- خورشید فروزان امامت، حضرت على بن موسى الرضا. علیه السلام
2- ماه تابان درج عصمت، حضرت معصومه علیه السلام.
محمد بن جریر طبرى، دانشمند گرانمایه شیعه در قرن پنجم هجرى،براین واقعیت تصریح نموده است.
مدت 25 سال تمام حضرت رضا علیه السلام تنها فرزند نجمه خاتون بود، پس‏ از یك ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره‏ اى تابان از دامن نجمه ‏درخشید كه هم سنگ امام هشتم علیه السلام بود و امام توانست والاترین ‏عواطف انباشته شده در سویداى دلش را بر او نثار كند.
بین حضرت معصومه علیهاالسلام و برادرش امام رضا علیه السلام عواطف سرشار و محبت ‏زایدالوصفى بود كه قلم از ترسیم آن عاجز است.
در یكى از معجزات امام كاظم علیه السلام كه حضرت معصومه نیز نقشى دارد، هنگامى كه مرد نصرانى مى‏پرسد: «شما كه هستید؟» مى‏فرماید: «انا المعصومه اخت الرضا»
«من معصومه، خواهر امام رضا علیه السلام مى‏باشم»
این تعبیر از محبت ‏سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش ‏امام رضا علیه السلام و از مباهات او به این خواهر برادرى سرچشمه ‏مى ‏گیرد.

 ( کامل الزیارات ص 324.)

 

 

طبقه بندی: تاریخی،  اجتماعی، 
برچسب ها: معصومه، امام رضا، طبری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 8 شهریور 1393 توسط : حسین مردان پور