تبلیغات
وب سایت شخصی حسین مردان پور - مطالب خرداد 1393

وب سایت شخصی حسین مردان پور

 از دست آورد های زندگی امروزی، استرس و وارد شدن فشارهای روانی به افراد است، که در نتیجه آن ناهنجاری ها و بیماری های مختلف روانی هم چون هیجانات منفی، ضعف اعصاب، اضطراب، افسردگی، تشویش و نگرانی، یأس و نا امیدی، احساس پوچی و درماندگی و ... پدید می آید می یابد؛ و زندگی را در کام آن ها تلخ می سازد. بنا به گفته تعدادی از دانشمندان، تمام بیماری های موجود در انسان از جهاتی با استرس ارتباط دارند. این بیماری ها تنها شامل امراض روانی یا بیماری های روان تنی نمی شوند؛ بلکه در بر گیرنده تمام امراض جسمانی از قبیل سرطان، سل و مانند آن نیز هستند.[1]

استرس یا فشار روانی، به هر عاملی درونی یا بیرونی گفته می شود که بر ارگانیسم وارد شده و روان او را تحت تأثیر قرار می دهد، و موجب اختلال، آشفتگی و از بین رفتن تعادل آن می شود. «هانس سلیه»[2] پایه گذار پژوهش های علمی درباره پدیده استرس، استرس را این چنین تعریف می کند: «استرس، درجه سوز و ساز بدن[3] بر اثر فشار های زندگانی است.»[4]

 


ادامه مطلب


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 31 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

دختران حتما بخوانند

اسلام ارتباط دختر و پسر در مسائل ضروری با رعایت حدود شرعی را بدون اشکال می داند و دستورات دینی برای این است که دختر و پسر «ارتباط» شان تبدیل به «رابطه» و وابستگی عاطفی نشود. خدا قادر، مهربان، حکیم و بی نیاز است و در تکالیف شرعی اش مصالح ما را در نظر می گیرد. مراجع تقلید، اسلام شناس هستند و با سال های متمادی تلاش علمی حکم خدا را از قرآن و حدیث برای ما بیان می کنند. اگر مراجع دنبال شهرت و جمع كردن مرید و هواخواه از هر طیفی و به هر شكلی بودند، می توانستند برای فریب دیگران سخنانی بگویند که مطابق میل و هوس افراد هوسران هم باشد، آنها نمایندگان امین امام زمان (عج) در زمان غیبت هستند. رعایت نکردن مسائل شرعی در روابط محرم نامحرم دودش بیشتر در چشم دختران می روند. دختران و زنانی که بزک می کنند تصور می کنند که مردان را به خود جذب می کنند غافل از این که مرد از الف نگاه تا یای ارتباط با نامحرم به دنبال هوسش است و كلمات عاطفی، هدیه و.. ابزار کشاننده و نیرنگ و فریب است. 32 نكته ای كه هركدام با «ت» شروع شده اند، هشدارنامه ای است برای دخترخانم ها كه براساس سال ها تحقیق میدانی و تجارب مشاوره ای به دست آمده است و هم اكنون در صحن دادگاه ها و متن ندامت نامه ها از دختران فریب خورده می شنویم:


ادامه مطلب


طبقه بندی: تربیتی،  اجتماعی،  اخلاقی، 
برچسب ها: تقدیس، تشبیه، تعقیب، تشویق، ملکه رویاها، تحقیر، تنبیه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

در ارتباط با فرد وسواسی نكات زیر را رعایت كنید:
1. وسواس جبری یا بی اختیاری: هر وسواسی ناهنجار نیست. وسواس تا حدودی در همه هست. زمانی به تشخیص وسواس مرضی مبادرت می كنیم كه وسواس یا رفتارهای وسواسی جنبه نامعقول، افراطی، اجباری و نامتناسب داشته باشد. انصراف از آنها مشكل باشد ودرماندگی مشخصی را در فرد برانگیزد, وقت قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دهد و بازده و كنش وری روزمره فرد را زیر تأثیر خود قرار دهد. در وسواس مرضی و نابهنجار افكار و رفتارهای وسواسی «به رغم اراده انسان» به هشیاری وی هجوم می آورد و سازمان روانی وی را تحت سیطرة خود قرار می دهد و اضطراب گسترده ای را در فرد بر می انگیزد. با توجه به این مطالب اگر اطرافیان فرد وسواسی با این مباحث آشنا باشند دیگر به ملامت او اقدام نمی كنند چون می دانند كه این افكار یا اعمال وسواسی بدون اختیار فرد به او هجوم می آورند و خود فرد از این موضوع بسیار رنج می كشد.


ادامه مطلب


طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: وسواس، كار درمانی، برچسب، الگوها، نوجوان و جوان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

در کتاب چهار فصل زندگی
صفحه ها پشت سر هم می روند
هریک از این صفحه ها یک لحظه اند
لحظه ها با شادی و غم می روند
آفتاب و ماه یک خط در میان
گاه پیدا گاه پنهان می شوند
شادی و غم نیز هریک لحظه ای
بر سر این سفره مهمان می شوند
گاه اوج خنده ما گریه است
گاه اوج گریه ما خنده است
گریه دل را آبیاری می کند
خنده یعنی این که دل ها زنده است
زندگی ترکیب شادی با غم است
دوست می دارم من این پیوند را
گرچه می گویند شادی بهتر است
دوست دارم گریه با لبخند را.[1]

پی نوشت :
1.قیصر امین پور

طبقه بندی: اخلاقی،  اجتماعی،  تربیتی، 
برچسب ها: شادی، غم، زندگی، آفتاب، فصل، لبخند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

مردی از اهالی شام می‌گوید: روزی در مدینه شخصی را دیدم با چهره‌ای آرام و بسیار نیكو و دارای حسن جمال كه تا به حال چنین مردی ندیده بودم و به طرز زیبایی هم لباس پوشیده و سوار بر مركبی بود دل من به طرف او مایل شد و دربارة او پرسیدم، گفتند: او حسن بن علی بن ابی طالب (علیه السّلام) است. با شنیدن نام او خشمی سوزان سرتا پای وجودم را فرا گرفت و بر علی بن ابی طالب حسد بردم كه چگونه او چنین پسری دارد.
پیش او رفته و پرسیدم آیا واقعاً تو فرزند علی (علیه السّلام) هستی؟
وقتی تأیید كرد، من او و پدرش را ناسزا گفتم، پس از آن كه به ناسزاگویی پایان دادم، به من سلام كرده و لبخند زد و پرسید:


ادامه مطلب


طبقه بندی: تربیتی،  اجتماعی،  اخلاقی، 
برچسب ها: امام حسن، ناسزا، حسد، اخلاق خوب، روش برخورد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

جهد را بسیار کن، عمر اندکی است
کار را نیکو گزین، فرصت یکی است
کاردانان چون رفو آموختند
پاره های وقت بر هم دوختند
عمر را باید رفو با کار کرد
وقت کم را با هنر، بسیار کرد
کار را از وقت، چون کردی جدا
این یکی گردد تباه، آن یک هبا.[1]


پی نوشت :
1. شعر از پروین اعتصامی(هبا: گرد و غبار، ضایع)

طبقه بندی: اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: فرصت، عمر، کار، وقت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

روزی از روزها که پیامبر خدا( صلّی الله علیه و آله) از کوچه‌های عبور می‌کرد، عده ای از مردم را دید که در آنجا جمع شده‌اند. حضرت از آنها پرسید: بر گِرد چه جمع شده‌اید؟
عرض کردند: دیوانه اى است که اعمال جنون آمیز و خنده آورش مردم را متوجه خود ساخته.
پیامبر آنها را به سوی خود فراخواند و فرمود:
او مریض است و دیوانه نیست. اما مى خواهید دیوانه واقعى را به شما معرفى کنم؟
همه خاموش بودند و با تمام وجودشان گوش مى دادند. عرض کردند: بفرمایید، اى رسول خدا. حضرت فرمود:
إنّ المَجنونَ حَقَّ المَجنونِ المُتَبَختِرُ فی مِشیَتِهِ، النّاظِرُ فی عِطفَیهِ، المُحَرِّكُ جَنبَیهِ بمَنكِبَیهِ، یَتَمَنّى علَى اللّهِ جَنَّتَهُ و هُو یَعصیهِ، الذی لا یُؤمَنُ شَرُّهُ و لا یُرجى خَیرُهُ فذلكَ المَجنونُ و هذا المُبتَلى.[1]
دیوانه حقیقى کسى است که با تکبر و غرور راه مى رود، متکبّرانه به دو طرف خود نگاه مى کند و پهلوهایش را با شانه هایش حرکت مى دهد. نافرمانى خدا مى کند و با این حال بهشت او را آرزو مى کند. کسى از شرّ او ایمن نیست و به خیرش امیدى نمى رود. پس دیوانه واقعى او است و این را که دیدید تنها یک بیمار است.

پی نوشت :
1. الخصال، ص332.1

طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: مریض، دیوانه، تکبر، بهشت، جنون،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

امام صادق(ع):
اى مفضل! از منافع گریه كودكان نیز آگاه باش . بدان كه در مغز كودكان رطوبتى است كه اگر در آن بماند بیماری ها و نارسایی هاى سخت و ناگوار به او رساند؛ مانند نابینایى و جز آن. گریه آن رطوبت را از سر كودكان سرازیر و بیرون مى كند و بدین وسیله سلامتى تن و درستى دیده ایشان را فراهم مى آورد. پدر و مادر از این راز آگاه نیستند و مانع آن مى شوند كه كودك از گریه اش سود ببرد. اینان همواره در سختى مى افتند و مى كوشند كه او را ساكت كنند و با فراهم كردن خواسته هایش از گریه بازش دارند، ولى نمى دانند كه گریه كردن به سود اوست و سرانجام نیكى پیدا مى كند.
بدین ترتیب چه بسا كه در اشیا، منافعى نهفته باشد كه معتقدان به اهمال و بى تدبیرى در كار عالم از آن غافل اند و اگر مى دانستند، هیچ گاه نمى گفتند كه فلان چیز بى ثمر است ؛ زیرا آنان از اسباب و علل آگاه نیستند. براستى هرچه را كه منكران نمى دانند عارفان مى بینند. چه بسیار است چیزهایى كه دانش اندك آفریدگان از آن كوتاه و خالق آفرینش با دانش بى پایانش از آن آگاه است . قداستش عظیم و كلمه اش والاست.
و اما آبى كه از دهان كودكان سرازیر مى شود و خارج مى گردد، رطوبتى است كه اگر در بدنهایشان بماند، آثار وخیمى بر جاى مى گذارد. چنانكه دانى گاه كه رطوبت بدن چیره مى شود (و بر دیگر عناصر، غلبه مى كند) شخص، دچار كودنى، دیوانگى، كم عقلى، فلج و لقوه و جز آن مى گردد.
خداوند جل و علا تدبیر چنان نمود كه این رطوبت در دوران كودكى از دهانشان بیرون رود و در بزرگى از سلامت تن برخوردار گردند. بدین ترتیب ، پروردگار به خاطر نادانى آفریدگان بر آنان منت نهاد و تفضل نمود. اگر اینان از داده ها و نعمتهاى بى شمار او آگاه بودند. هیچ گاه در معصیت و لغزش از فرمانش فرو نمى افتادند. پاك و منزه خدایى كه چه بزرگ است نعمتهاى او بر مستحقان و دیگر آفریدگان ! و چه والاتر است از آنچه باطل گرایان مى پندارند.[1]

پی نوشت :
1. رک: کتاب توحید مفضل ازامام صادق (ع)، نشر جمال، قم. توحید مفضل (شگفتی های آفرینش)،مفضل بن عمرترجمه : نجفعلی میرزایی

طبقه بندی: تربیتی، 
برچسب ها: کودک، گریه، اهمال کاری، امام صادق علیه السلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

به اعتقاد روان شناسان، ازدواج می بایست بر پایه اخلاق، عشق، محبت و درک متقابل دو انسان شکل گیرد، تا بتواند جوانه های امید و خوشبختی را به همراه آورد. اکراه در همسرگزینی، این پیوند مقدس را به صورت یک کابوس وحشتناک درمی آورد و زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان را با آسیب های جدی مواجه می سازد. شاید درک تمام زوایای پنهان و آشکار ازدواج های ناخواسته بسیار مشکل باشد، اما با این وصف، مطالعه شواهد تجربی برخی از این ناهنجاری ها، می تواند تا اندازه ای مشکلات و زیان های ناشی از ازدواج تحمیلی را به تصویر کشد.
- آسیب های جسمی
- آسیب های روحی و روانی
- آسیب های خانوادگی
- انحطاط اخلاقی
- کجرو شدن فرزندان
- طلاق (در کل کشور، ازدواج های اجباری، عامل 30 درصد از طلاق ها اعلام شده است)
- عدم ثبت نکاحی
- افزایش جرائم و شبه جرائم. [1]

پی نوشت :
1. محمدرضا، ضمیری، دختران و ازدواج تحمیلی، کتاب زنان ش24.

طبقه بندی: تربیتی،  اجتماعی،  اخلاقی،  خانواده، 
برچسب ها: ازدواج، آسیب های روحی و روانی، آسیب های جسمی، آسیب های خانوادگی، انحطاط اخلاقی، کجرو شدن فرزندان، جرائم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

""حالم گرفته! آخه این چه کاری بود کرد، چند وقته می­خوام ازش انتقاد کنم، اما چه جوری بهش بگم که وضع از این­که هست بدتر نشه؟"" شاید شما هم تا به حال این جملات را در ذهن خود مرور کرده باشید، نسبت به همسر، دوست، همکار، ... شاید حرف­های نزده­ای داشته باشید که راه بیانش را نمی­دانید. پس با ما همراه باشید و چند دقیقه از وقت عزیزتر از گل­تان را به ما بدهید:
1. فرصت شناسی: انتقاد را تا زمان مناسب از دست نرفته است، انجام دهید. صبر و بردباری خوب است اما اگر بیش از حد، زمان را تلف کنید موقعیت مناسب از بین می­رود و انتقاد بی‌معنی خواهد شد، البته اگر احتمال تکرار اشتباه را نمی­دهید و مسالۀ مهمی هم نبوده پیشنهاد می­کنیم انتقادتان را قورت بدهید!


ادامه مطلب


طبقه بندی: تربیتی،  اجتماعی،  اخلاقی، 
برچسب ها: انتقاد، موقعیت سنجی، افراط، پوذش طلبی، کنایه، پیشنهاد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

یکی از سؤال های مهم که اخیراً بسیار رواج یافته است این است که چرا خواستگار می رود و پشت سرش را نگاه نمی‌کند.
این امر می تواند علل مختلفی داشته باشد:
الف: عوامل طبیعی:
1- دختر: شلخته بودن، بدلباسی، بی توجهی به نوع استفاده از واژه ها و کلمات، توقعات سنگین(مادی یا معنوی)، بیماری روانی یا جسمانی، اجتناب از جمع زنان و شرکت نکردن در مراسم آنان.
2- خواستگار: دمدمی مزاج و شخصیت بی ثبات، تصور این که دختر با اهداف و معیارهای او تناسب ندارد، ترس از توقعات (مادی یا معنوی ) سنگین، برداشت ابتدایی نادرست از خانواده دختر و تصحیح برداشت با روبرو شدن( انتظار مال دار بودن و...)


ادامه مطلب


طبقه بندی: خانواده،  اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: خواستگاری، سحر، امتحان الهی، گناهان، خانواده پسر، دختر، شلخته،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

 نام: عباس
کنیه: ابوالفضل
القاب: قمر بنی هاشم، باب الحوائج، سقاء، صاحب اللواء، عبد صالح
پدر و مادر: امیرالمومنین علیه السلام و فاطمه (ام البنین)
وقت و محل تولد: مدینه، چهارم شعبان سال 26
وقت و محل شهادت: کربلا، عاشورای سال 61
چکیده فضائل: اسوه ایثار و وفا، شجاعت، سقای کربلا، علمدار سپاه سید الشهداء در روز عاشورا، امامزاده، برادر دو امام و عموی امامان معصوم.

میلاد حضرت عباس علیه السلام و روز جانباز مبارک

برچسب ها: ابوالفضل، عباس، ایثار، ادب، شجاعت، وفا، سقا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 12 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

یکی از دوستان شهید بابایی می‌گوید: در دوران تحصیل در آمریکا روزی در بولتن خبری پایگاه « ریس» که هر هفته منتشر می‌شد، مطلبی نوشته شده بود که توجه همه را به خود جلب کرد . مطلب این بود : « دانشجو بابایی ساعت 2 نیمه شب می دود تا شیطان را از خود دور کند.» من و بابایی هم اتاق بودیم . ماجرای خبر بولتن را از او پرسیدم . او گفت: - چند شب پیش بی خوابی به سرم زده بود .رفتم میدان چمن و شروع کردم به دویدن. از قضا کلنل باکستر فرمانده پایگاه با همسرش مرا دیدند و شگفت زده شدند . کلنل ماشین را نگه داشت ومرا صدا زد. نزد او رفتم . او گفت در این وقت شب برای چه می دوی؟ گفتم : خوابم نمی آمد خواستم کمی ورزش کنم تا خسته شوم .گویا توضیح من برای کلنل قابل قبول نبود او اصرار کرد تا واقعیت را برایش بگویم . به او گفتم مسائلی در اطراف من می گذرد که گاهی موجب می شود شیطان با وسوسه هایش مرا به گناه بکشاند ودر دین ما توصیه شده که در چنین مواقعی بدویم یا دوش آب سرد بگیریم. آن دو با شنیدن حرفهای من تا دقایقی می خندیدند ، زیرا با ذهنیتی که نسبت به مسائل جنسی داشتند نمی توانستند رفتار مرا درک کنند.[1]


ادامه مطلب


طبقه بندی: اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: خاطرات، صبر، شراب، عکس، سیاست، شهید،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

انوشیروان نسبت به «بوذرجمهر» خشمگین شد. دستور داد او را در اتاق تاریكى زندانى كنند. چندین روز گذشت، انوشیروان كسى را فرستاده تا از وضع حال او جویا شود. فرستاده انوشیروان، در حالى كه او خوشحال و مطمئن بود، از او پرسید: چگونه در این حالت كه سخت در مضیقه اى، فارغ البال مى باشى؟ بوذرجمهر گفت: من (همه روزه) از معجونى كه از شش ماده تركیب شده است، استفاده مى كنم و این معجون همان گونه كه مى بینید، مرا بر سر حال آورده است. فرستاده پرسید: ممكن است این معجون را به ما معرفى كنى تا در مشكلات به آن پناه بریم؟ بوذرجمهر در جواب گفت:
ماده اوّل آن «اَلثِّقَةُ بِاللّهِ؛ توكّل بر خداست».
ماده دوّم؛ آنچه مقدر است، خواه و ناخواه رخ مى دهد و بى تابى در برابر آن، مشكلى را حل نخواهد كرد.
ماده سوّم؛ صبر و شكیبایى بهترین چیزى است كه در آزمون هاى الهى به كمك انسان مى شتابد.
ماده چهارم؛ اگر صبر نكنم، چه كنم؟ بنابراین با جزع خود را هلاك ننمایم.
ماده پنجم؛ از مشكلى كه من دارم، مصائب مشكل ترى نیز وجود دارد; پس خدا را شكر كه در آن ها گرفتار نشدم!
ماده ششم؛ از ستون به ستون فرج است. این سخن به انوشیروان رسید، او را آزاد و گرامى داشت.[1]

پی نوشت :

1. محدّث قمى، «سفینة البحار»، به نقل از كتاب آیین شوخی و قوانین خوشی، محمدعلی قدیری، كتابخانه سایت انجمن گفتگوی دینی

طبقه بندی: اخلاقی،  تربیتی،  خانواده،  اجتماعی، 
برچسب ها: صبر، توکل، مشکلات، تقدیر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور
خلوص و یک رنگی و صمیمیت میان زن و شوهر و اهل خانه بسی عمیق تر و زیباتر از دوستی میان دو رفیق است. از فضایل یک انسان وارسته، آن است که در کارهای خانه، به ویژه کارهای سنگین، به همسر خویش و دیگر اهل خانه یاری رساند. پیامبر خداصلی الله علیه وآله در خانه کار می کرد، چنان که در خانه کفش و لباس خود را وصله می کرد، در را می گشود، گوسفند و شتر را می دوشید، همراه خدمت کار خانه، گندم آرد می کرد، و اگر خادم خسته می شد به او کمک می کرد و وسایل خویش را خود می گذاشت و برمی داشت.
رسول خدا صلی الله علیه آله با همه گرفتاری هایی که داشت، مانند تحمّل وحی، تبلیغ و دعوت دین، جنگ و صلح، اما وظایف خانه را نیز از یاد نمی برد.
رسول خدا به خانه حضرت فاطمه(علیها السلام) وارد شد، مشاهده کرد که ایشان و حضرت علی علیه السلام با آسیاب دستی آرد می کنند. پیامبر فرمود: کدام یک خسته ترید؟ حضرت علی علیه السلام عرض کرد: فاطمه خسته تر است. پیامبرصلی الله علیه وآله به ایشان فرمود: برخیز! فاطمه سلام الله علیها برخاست و پیامبر به جای ایشان نشست و حضرت علی علیه السلام را در آرد کردن، کمک نمود.

مجله معرفت » بهمن 1385 - شماره 110، نویسنده : فاضلی، خادم حسین
طبقه بندی: اخلاقی،  تربیتی،  خانواده،  اجتماعی، 
برچسب ها: کمک به خانواده، خلوص، صمیمیت زن ومرد، همکاری در منزل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 8 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله غالب اوقات خنده رو و متبسّم بود، مگر آنگاه که در حال پند و موعظه بود و یا آیات قرآن نازل می شد و یا به یاد قیامت می افتاد. ایشان از همه مردم لبخندش بیشتر و خوش روتر بود و چون مسرور بود از همه خشنودتر بود. ایشان بر روی اصحاب تبسّم می کرد و می خندید، و گاهی که خنده می کرد، بدون قهقهه بود.
مزاح های بجا و مناسب، در تقویت روابط افراد نقش دارد و می توان با آن برادران مؤمن را شادمان کرد. یونس شیبانی می گوید: امام صادق علیه السلام به من فرمود: چگونه با یکدیگر شوخی می کنید؟ عرض کردم: کم مزاح می کنیم. فرمود: چرا با هم مزاح نمی کنید. این عمل از حسن خُلق است و با آن می توانید برادر مؤمن را مسرور سازید. پیامبرصلی الله علیه وآله با دیگران مزاح می کرد تا دیگران را شاد کند.
پیامبر اعظم در مزاح و شوخی، جز سخن حق نمی گفت. می خندید، اما نه با صدای بلند. بازی مباح را نهی نمی فرمود و صدای بلند صحبت کننده را تحمّل می کرد. امام صادق علیه السلام می فرمود: مؤمن نیست، مگر آنکه مزاح می کند، و پیامبرصلی الله علیه و آله مزاح می نمود و چیزی جز حق و راست بر زبان نمی آورد.

مجله معرفت » بهمن 1385 - شماره 110، نویسنده : فاضلی، خادم حسین

طبقه بندی: اخلاقی،  تربیتی،  اجتماعی، 
برچسب ها: مزاح، شوخی، حسن خلق، سرور، مومن، لبخند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور

«آ»: «آرامش» وقتی به سراغت می آید که «تلاش» کرده باشی.
«ا»: «اعتماد به نفس» یک «سرمایه» است نه یک «کلمه»!
«ب»: برای «بهتر» شدن زندگی ات، «بهتر» فکر کن!
«پ»: چرک نویس های زندگی ات گاهی به «پاک نویس» احتیاج دارند!
«ت»: «تفاهم» درک کردن نیازهای طرف مقابل است نه دانستن نیازهای خود!
«ث»: «ثابت قدم بودن»، یکی از راه های «موفقیت» است.


ادامه مطلب


طبقه بندی: خانواده،  اجتماعی،  اخلاقی،  تربیتی، 
برچسب ها: صبر، وفای به عهد، ناامیدی، یاور، محبت، عشق، غصه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 خرداد 1393 توسط : حسین مردان پور